پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨ صربستان|مونته نگرو|مقدونیه

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
Title
ایران - صربستان
نیش
اوقات شرعی - صربستان
اوقات شرعی - بلگراد
بازدید کنندگان آنلاین
UsersStats
Visitorsofpage: 3125
Visitorsofday : 75
Visitorsofpage : 664662
Onlinevisitors : 11
PageLoad : 1.2031
vote
اطلاعات سایت تا چه اندازه برای شما مفید بوده است؟

خیلی زیاد (43%)

89

زیاد (16%)

34

متوسط (9%)

18

کم (6%)

12

خیلی کم (26%)

55


تعداد کل اراء :(208)

مشاهير تاريخي صرب و خدمات آنان:

1 - كاراژرژ (قره جورج - جورج سياه): يك ميهن پرست صرب بود كه در سال 1806 شهر بلگراد را تصرف كرد و تركان را قتل و عام نمود.در سال 1808 برياست صربستان انتخاب شد ولي بدنبال هجوم مجدد عثماني ها به اتريش گريخت /.9 سال بعد به وطن بازگشت ولي به تحريك ميلوش به قتل رسيد.    

2 - ميلوش: امير صربستان و كسي كه در غياب كاراژرژ موفق به كسب خود مختاري از  دولت عثماني شد.

حكومت رو به زوال عثماني در اين زمان قدرت اعمال فشار براي حاكميت مطلق بر صربستان را نداشت از طرفي روسيه در سال 1829 م.به موجب پيمان آدريا نوپل (ادرنه) سلطان عثماني را مجبور كرد كه خود مختاري صربستان را تضمين كند.بدين ترتيب بود كه دولت عثماني بالاجبار حكومت موروثي ميلوش را به رسميت شناخت.ميلوش بعدها از طرف رهبران صربستان لقب امير صربستان را كسب نمود. 

3 - ميلان اوبرنوويچ (دوبرنويچ): پس از قتل ميلوش، به پادشاهي يوگسلاوي رسيد، او در سال 1869 اصلاحاتي را در قانون اساسي به عمل آورد و به قدرت مجلس عوام افزود وي همچنين از شورشيان ناحيه بوسني و هرزه گوين عليه عثماني حمايت كرد.

شاه ميلان بعنوان مدافع اسلاويسم در شبه جزيره بالكان، دست به اقداماتي زد كه بلغارستان و اتريش هنگري را به مخالفت برانگيخت.سلطنت او حدود 20 سال به طول انجاميد.

پس از او آلكساندر اوبرنوويچ به سلطنت رسيد و در 1894 قانون اساسي را لغو كرد و ازدواج او در سال 1900 با زني بدنام به تنفر مردم نسبت به او افزود و سرانجام او و همسرش در سال 1903 بدست گروهي از نظاميان به قتل رسيدند و بدين سان سلسله اوبرنوويچ منقرض گرديد و سلطنت مجدداً به خاندان كاراژرژ رسيد.  

4 - يوسيپ (يوسف) بروز ملقب به تيتو رهبر پارتيزانهاي كشور يوگسلاوي در جنگ جهاني دوم بود كه عليه آلمانها مي جنگيدند، در سال 1944 نيروهاي روسي وارد قسمتهايي از خاك يوگسلاوي شدند و با كمك  نيروهاي تيتو كه تعداد آنها به 000/200 نفر بالغ مي شد آلمانها را از خاك يوگسلاوي بيرون راندند، رقيب او ژنرال ميخاييلوويچ به مقابله با او برخاست ولي به موفقيتي دست نيافت.

تيتو پس از جنگ در سال 1945 و اعلام پايان حكومت سلطنتي از طرف مجلس مؤسسان به عنوان  اولين نخست وزير جمهوري فدرال سوسياليستي يوگسلاوي برگزيده شد.يك سال بعد تيتو با كنار گذاشتن مخالفانش كاملاً بر اوضاع حاكم گشت و در سياست خارجي استقلال از شوروي را مشي خود قرار داد.به همّت وي يوگسلاوي طي دو دهه پس از جنگ جهاني دوم به سرعت راه پيشرفت اقتصادي را پيمود ؛ در سال 1974م.پس از چند دوره رياست جمهوري، بطور مادام العمر رئيس جمهور يوگسلاوي شد، تيتو همچنين يكي از بنيان گذاران نهضت عدم تعهد بود.در سال 1978م.ديداري از آمريكا داشت.و يكسال بعد متعاقب آن ديدار دخالت شوروي در افغانستان را محكوم كرد.

سرانجام در روز چهارم ماه مه سال 1980 مارشال تيتو در سن 87 سالكي به دنبال يك بيماري طولاني چند ساله پس از 35 سال حاكميت مطلق بر يوگسلاوي درگذشت.

چون فرمانده يوسيپ(جوزف)، دائماً به زير دستان خود دستور مي داد « Ti To Radi» « تو  اين كار را بكن! » او را  تيتو لقب دادند.                                                                                                                     

                                     

                                                                                                                                                                           

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
پيام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی
به جوانان غربی‌
لينکستان
پايگاه رهبري

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - بلگراد

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - بلگراد

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - مونته نگرو

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - مقدونیه

تمدن نوین اسلامی – ایرانی

IRNA

تعیین قبله

محاسبه اوقات شرعی

آموزش زبان فارسی

ایرانیان خارج از کشور

مدارس اسلامی

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت