پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨ صربستان|مونته نگرو|مقدونیه

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
Title
ایران - صربستان
نووی پازار - مسجد دلی مجو
اوقات شرعی - صربستان
اوقات شرعی - بلگراد
بازدید کنندگان آنلاین
UsersStats
Visitorsofpage: 24512
Visitorsofday : 122
Visitorsofpage : 664709
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.0625
vote
اطلاعات سایت تا چه اندازه برای شما مفید بوده است؟

خیلی زیاد (43%)

89

زیاد (16%)

34

متوسط (9%)

18

کم (6%)

12

خیلی کم (26%)

55


تعداد کل اراء :(208)


  چاپ        ارسال به دوست

آموزش زبان فارسی

آغاز رسمی آموزش زبان فارسی در مدارس صربستان

تفاهم‌نامه ارایه خدمات آموزشی زبان فارسی به دانش‌آموزان دبیرستانی بلگراد به امضاء محمود شالوئی رایزن فرهنگی ج.ا. ایران و نماینده رسمی بنیاد سعدی در صربستان و دکتر دوشکو  بابیچ رئیس دبیرستان تخصصی زبان‌های خارجی بلگراد رسید

در این مراسم که در محل کتابخانه دبیرستان زبان‌شناسی (فیلولوژی) بلگراد و با حضور تعدادی از استادان، میهمانان، دبیران و دانش‌آموزان برگزار شد، آموزش زبان فارسی در دبیرستا‌نهای بلگراد رسماًجنبة اجرایی به خود گرفت که بدین ترتیب، برای نخستین بار کلاس درس زبان فارسی برای دانش‌آموزان دبیرستانهای صربستان آغاز گردید.

در این آیین، محمود شالوئی با اشاره به سابقه تاریخی و فرهنگی زبان فارسی، آشنایی دانش‌آموزان صرب با این زبان را فرصتی بزرگ برای دسترسی به گنجینه عظیم ادبیات فاخر ایران و آشنایی با کشوری با سابقه فرهنگی کهن دانست و اظهار داشت : "در پی تلاشهای صورت گرفته برای اجرایی کردن آموزش رسمی زبان فارسی در مدارس صربستان و پی‌گیری اخذ مجوزهای قانونی از وزارت آموزش، اکنون این فرصت برای دانش‌آموزان صرب فراهم آمده است تا علاوه بر آشنایی با یکی از کهن‌ترین زبان‌های جهان، به تدریج از همین دوره با فرهنگ، تمدن و ادبیات غنی ایران آشنا شوند". وی در ادامه با معرفی برخی از شاعران و نویسندگان بزرگ ایران و قرائت اشعار و نقل برخی از داستانهای پر محتوی فارسی، ابراز امیدواری کرد که آشنایی با زبان فارسی به ایجاد علاقمندی بیشتر دانش‌آموزان برای شناخت بهتر و جامعتری از فرهنگ شرق، خصوصا کشور تمدن ساز ایران و ادبیات غنی و متعالی آن منجر گردد. شالوئی همچنین با معرفی بنیاد سعدی به عنوان متولّی آموزش زبان فارسی در خارج از کشور و تشریح وظایف و خدمات آن، از آمادگی این بنیاد برای پیشتیبانی آموزشی و ارتقاء سطح کیفی آموزش زبان فارسی برای دانش‌آموزان صرب نیز خبر داد. نماینده بنیاد سعدی سپس با اشاره به تشکیل دوره‌های متعدد زبان فارسی در چهار دانشگاه و سه شهر صربستان، تشکیل کلاسهای زبان فارسی در مدارس این کشور را نشانۀ وجود قابلیت‌های متعدد و تقاضای جدّی برای یادگیری زبان، ادبیات و فرهنگ و تمدن ایران دانست.

در ادامه مراسم، دکتر دوشکو بابیچ رئیس دبیرستان زبان‌های خارجی بلگرادکه مجموعه تحت مدیریتش بیش از هشتاد سال سابقه دارد و هشت زبان زنده دنیا در آن تدریس می‌شود، ضمن ابزار خرسندی از تشکیل نخستین دوره آموزش زبان فارسی در دبیرستانهای بلگراد، از زبان فارسی با عنوان زبان فرهنگ و ادب یاد کرد و اظهار داشت: این افتخار قطعا برای این دبیرستان ثبت خواهد شد که آغاز تشکیل دوره‌های زبان فارسی در مدارس صربستان با این دبیرستان بوده است. وی سپس افزود : آشنایی با زبان فارسی در واقع آشنایی با یک فرهنگ کهن و تأثیرگذار است که در فرهنگ مکتوب و شفاهی جهان و خاصه اروپا نفوذ بسیار داشته است. دکتر بابیچ اضافه کرد: من اطمینان دارم که آموزش زبان فارسی به افزایش معلومات دانش‌آموزان منجر می‌شود و از این رهگذر فراگیران با شاعران، اندیشمندان و دانشمندان بزرگی آشنا خواهند شد. رئیس دبیرستان زبان‌شناسی بلگراد همچنین به ابراز علاقمندی دانش‌آموزان، والدین و کادر آموزشی دبیرستان برای تشکیل درس زبان‌ فارسی اشاره کرد و آمادگی کامل این دبیرستان را برای همکاری با رایزنی فرهنگی و بنیاد سعدی اعلام نمود.

سعید صفری مدرس زبان فارسی اعزامی به صربستان نیز در این مراسم اظهار داشت: مهمترین اولویت فعالیت آموزشی در سال جاری تشکیل دوره‌های زبان فارسی در مدارس و دبیرستانهای صربستان است که این مهم، امروز با تشکیل نخستین دوره آموزش زبان فارسی در دبیرستان فیلولوژی بلگراد به نتیجه رسیده و نقطه عطفی در گسترش زبان فارسی در کشور صربستان به شمار می‌رود.

گفتنی است :

پیش از این هم در طی روزهای اخیر از شروع سال تحصیلی جاری، افزون بر دانشکده زبان‌شناسی دانشگاه بلگراد، کلاس‌های آموزش زبان فارسی بترتیب در: مرکز فرهنگی خانه جوانان شهر نووی‌ساد، مرکز فرهنگی شهر اوژیتسه، سالن کتابخانه مرکزی ووک کاراجیچ بلگراد آغاز گردید و این درحالی است که ظرف روزهای آینده نیز کلاس آموزش زبان فارسی در دانشکده فلسفه دانشگاه نووی‌ساد، دانشگاه جان نسبیت و دانشکده عالی گردشگری و همچنین مرکز فرهنگی شهر اسمدروو برپا خواهد شد.

روند رو به افزایش تدریس زبان فارسی در صربستان، درحالی به سیر خود ادامه می‌دهد که در طول تابستان نیز برغم تعطیلی عمومی مراکز آموزشی، کلاس‌های زبان فارسی همچنان در محل رایزنی فرهنگی به قوت خود باقی بود و در کنار فراگیران صرب، فرزندان ایرانیان مقیم هم که قادر به تکلم به زبان فارسی نبودند نیز در کلاس های مشابهی از این دست حضور می‌یافتند. همچنین مقرر است که این دوره‌ از ابتدای ماه آذر برای فرزندان ایرانی از سر گرفته شود.


١٣:٥٨ - 1394/08/12    /    شماره : ٦٤٠١٦٣    /    تعداد نمایش : ٤٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
پيام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی
به جوانان غربی‌
لينکستان
پايگاه رهبري

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - بلگراد

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - بلگراد

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - مونته نگرو

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - مقدونیه

تمدن نوین اسلامی – ایرانی

IRNA

تعیین قبله

محاسبه اوقات شرعی

آموزش زبان فارسی

ایرانیان خارج از کشور

مدارس اسلامی

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت