پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨ صربستان|مونته نگرو|مقدونیه

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
Title
ایران - صربستان
بلگراد - مسجد بایراکلی
اوقات شرعی - صربستان
اوقات شرعی - بلگراد
بازدید کنندگان آنلاین
UsersStats
Visitorsofpage: 393062
Visitorsofday : 79
Visitorsofpage : 664666
Onlinevisitors : 12
PageLoad : 1.2813
vote
اطلاعات سایت تا چه اندازه برای شما مفید بوده است؟

خیلی زیاد (43%)

89

زیاد (16%)

34

متوسط (9%)

18

کم (6%)

12

خیلی کم (26%)

55


تعداد کل اراء :(208)


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری افتتاحیه هفته فیلم صربستان در خانه هنرمندان

سفیر صربستان:مردم صربستان به سینمای ایران علاقه دارند

مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان در مراسم افتتاحیه هفته فیلم صربستان که عصر پنجشنبه، اول شهریور در خانه هنرمندان برگزار شد، ضمن خیرمقدم به اعضای سفارت صربستان و ارمنستان گفت:«در یک سال گذشته دهمین هفته فیلمی است که در خانه هنرمندان برگزار می‌شود و پنجمین هفته‌ای است که به همت گروه سینمایی هنروتجربه درحال برگزاری است.» او با تشکر از تلاش‌های امیرحسین علم‌الهدی، مدیرسابق هنروتجربه و عضو شورای سیاست‌گذاری و هیات مدیره این موسسه برای تلاش‌هایی که در این مدت انجام داده است، افزود:«هنر سینما امروز به عنوان جامع‌ترین هنر در جهان درحال خدمت به ابنا بشر است. به همین دلیل خانه هنرمندان در کنار توجه به هنرهای تجسمی و تئاتر، بخشی را نیز به سینما اختصاص داده است.

امیدوارم با همکاری مجدد ما و اینکه بتوانیم امکانات خودمان را در اختیار هنروتجربه قرار دهیم، این هفته‌های فیلم را ادامه دهیم.» در ادامه دارگان تودووروبچ، سفیر صربستان که بیشتر سخنرانی خود را به زبان فارسی انجام داد، گفت:«امروز روز مهمی میان ایران و صربستان است و بهترین دلیل برای برای ارتباط میان دو کشور. از گروه سینمایی هنروتجربه به خصوص از آقای جعفر صانعی مقدم و خانم گودرزی تشکر می‌کنم.

همچنین از آقای میرولیوب موکوویچ رئیس بین‌المللی مرکز فیلم صربستان برای برگزاری این هفته متشکرم.» او در ادامه با معرفی گروهی از صربستان که برای کوهنوردی به ایران آمده‌اند و قرار است روز جمعه، دهم شهریور به سمت قله دماوند بروند، افزود:«امروز اینجا فیلم صربی داریم اما در همین وقت، فیلمی ایران «همه می‌دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی در جشنواره‌ای در صربستان به نام «دانوب» حضور دارد.»

او سپس از شهرت اصغر فرهادی صحبت کرد:«می‌دانید که فرهادی خیلی معروف است و خودم دو فیلم «فروشنده» و «حدایی نادر از سیمین» را از او دیده‌ام.» سفیر صربستان در ادامه به دیگر آثاری از ایران که در چند هفته اخیر در جشنواره‌های صربستانی حضور دارند، اشاره کرد:«دومین اثر از ایران یک انیمیشن به نام «روباه» از صادق جوادی است که ماه آینده نمایش اده می‌شود. سومین فیلم «یک کیلو بال مگس» است که در یک جشنواره مهم که از ۸ تا ۱۰ سپتامیر برگزار می‌شود، حضور دارد. مهم‌ترین جشنواره فیلم صربستان «فست» نام دارد که فیلم ایرانی «بدون تاریخ، بدون امضا» هم توانسته است جایزه هیات داوران آن را دریافت کند.» تودووروبچ نمایش فیلم‌های ایرانی در صربستان را نشانه‌ای از این دانست که مردم صربستان به سینمای ایران علاقه دارند و اظهار کرد:«هر سال یک هفته فیلم ایرانی در صربستان داریم و حالا فیلم‌های صربستان در ایران نمایش داده می‌شود.

طی ملاقاتی هم که میان وزیر فرهنگ صربستان و وزیر فرهنگ ایران دو ماه قبل در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انجام شد، ایده یک فیلم مشترک به‌وجود آمد. این‌ها بهترین دلیل است که ارتباط فرهنگی بین دو کشور بیشتر شود.»

منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما نیز سخنران بعدی این مراسم بود:«نکته‌ای که سفیر محترم صربستان بابت ارتباطات فرهنگی اشاره کردند، مهم‌ترین بخشی است که امروز در جهان اندیشه باید به آن پرداخت. در مباحث اساطیری دو شخصیت روموس و رومولوس هستند که می‌گویند بنیانگذار امپراطوری روم هستند. این دو وقتی از مادرشان جدا می‌شوند به جغرافیایی تبعید می‌شوند که الان نام آن صربستان است. آن‌ها امپراطوری روم را با همه تمدنی که در تاریخ وجود دارد، بنا می‌کنند.

در جهان فعلی خارج از جهان اسطوره‌ای، هیچ زبانی جز، فرهنگ ماندگار نخواهد بود و سینما به عنوان برجسته‌ترین زبان در جهان می‌تواند مشکلات را حل کند؛ کاری که دوستان ما در هنروتجربه می‌کنند و اگر منجر به یکسری ارتباطات منطقی‌تر و به‌سامان‌تر میان ما و اهالی سینمای صربستان شود، حتما برای ما آورده‌های خوبی خواهد داشت.» او هم‌چنین از دهکده‌ای در صربستان یاد کرد که محل تجمع بسیاری از بزرگان سینماست و اظهارامیدواری کرد که روزی در نزدیکی تهران هم چنین دهکده‌ای ایجاد شود. میرولیوب موکوویچ،رئیس بین‌المللی مرکز فیلم صربستان هم با بیان اینکه نمی‌تواند در مورد رومیان صحبت کند، گفت که خوشحال می‌شود صحبت‌هایش را با شعری از رومی آغاز کند. به گفته او فیلم ساختن خیلی آسان نیست اما مهم‌تر از آن این است که مخاطبان را به سینما بیاورید و این همان کاری است که امیر اسفندیاری برای جشنواره فیلم فجر و فارابی انجام داده و رکورد قوی در این زمینه انجام داده است. او سپس به عباس کیارستمی، فیلم‌ساز ایرانی اشاره کرد:«اگر بخواهم شعر رومی را بگویم ترجمه‌اش سخت است اما می‌خواهم از عباس کیارستمی صحبت کنم.

متاسفانه او دیگر در میان ما نیست اما یادگارهایی از او می‌بینم که یادآور حضور او در قلب ماست.» او با اشاره به اینکه به دلیل فعالیت در مرکز فیلم صربستان با سینماگرانی همچون نیکی کریمی، مجید مجیدی و عباس کیارستمی آشناست، در مورد هفته فیلم صربستان گفت:«خوشحالم طی این هفته فیلم‌های مختلفی در ژانرهای مختلف از سینمای صربستان خواهیم دید. همانطور که سفیر صربستان گفت نقاط همکاری مشترک زیادی میان ایران و صربستان هست. در جایی که من کار می‌کنم، همکاری قوی با فرانسه داریم و از دو سال قبل برای توزیع مشترک با یونان همکاری مشترک داشته‌ایم.

برای ما تنوع فرهنگی به خصوص در سینما اهمیت دارد. جای خوشحالی دارد و باید دو بار گفته شود که مشتاقیم با گروه سینمایی هنروتجربه همکاری کنیم که جرقه‌های آن از ماه آوریل در نمایشگاه کتاب شروع شد.» در پایان هم جعفر صانعی مقدم، مدیرعامل گروه سینمایی هنروتجربه روی صحنه آمد. او با بیان اینکه قصد صحبت ندارد چراکه حرف‌هایی که زده شده، به قدر کافی خوب بود، عنوان کرد که فقط آمده است تشکر کند. او از سفیر صربستان که به گفته او بسیار خونگرم و علاقه‌مند به سینما بود و مرکز ملی فیلم صربستان تشکر کرد و افزود:«از منوچهر شاهسواری تشکر می‌کنم.

 

سر او بسیار شلوغ بود هم به دلیل برگزاری مراسم روز ملی سینما و هم به دلیل درگذشت عزت الله انتظامی و سیدضیاالدین دری که او به عنوان متولی خانه سینما درگیر این مراسم‌ها بود. نکاتی هم در صحبت‌هایش بود که امیدوارم از آن‌ها استفاده شود.» صانعی مقدم با بیان اینکه نشست های تخصصی هفته فیلم صربستان در شیراز و تبریز با حضور محمدمهدی عسگرپور و کاظم ملایی برگزار می‎شود، از مدیرعامل خانه هنرمندان تشکر کرد و از تلاش‌های امیرحسین علم الهدی، مدیر سابق هنروتجربه یاد کرد:«از آقای علم الهدی که حامی هنروتجربه بوده و هست تشکر می‌کنم.» در این مراسم معاون سفیر مجارستان، مسئول فرهنگی سفارت ژاپن، رایزن فرهنگی سفارت ارمنستان، دبیر سفارت سوئیس،مسئول سفارت دانمارک، نمایندگانی از سفارت کنیا، فرشته طائرپور،احمدطالبی‌نژاد و…حضور داشتند. هفته فیلم صربستان از اول تا هفتم شهریور در خانه هنرمندان،پردیس گلستان شیراز و پردیس ستاره باران تبریز برگزار می‎شود.


١٠:٢٧ - 1397/06/01    /    شماره : ٧١١٤٠٢    /    تعداد نمایش : ٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
پيام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی
به جوانان غربی‌
لينکستان
پايگاه رهبري

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - بلگراد

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - بلگراد

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - مونته نگرو

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. - مقدونیه

تمدن نوین اسلامی – ایرانی

IRNA

تعیین قبله

محاسبه اوقات شرعی

آموزش زبان فارسی

ایرانیان خارج از کشور

مدارس اسلامی

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت